16-vuotias kiskaisi keihästä 72,80

(Kotimaankatsaus 9.-12.6.) Kankaanpään seudun Leiskun Teemu Narvi heitti Kurikassa poikien 700-grammaista keihästä uuden ennätyksensä 72,80. Tulos sijoittuu 16-vuotiaiden maailmantilastossa kolmanneksi ja 17-vuotiaiden maailmantilastossakin seitsemänneksi.

Teemua valmentaa oma isä Mika Narvi. Keihäänheiton lisäksi Teemu on menestynyt myös jääkiekkoilijana ja pesäpalloilijana. Viime kesänä hän heitti 700-grammaisella keihäällä 15-vuotiaiden Suomen kaikkien aikojen parhaan tuloksen 68,88.

Video Teemu Narvin 15-vuotiaiden ennätysheitosta avoimissa Työväen Urheiluliiton mestaruuskilpailuissa viime kesänä:

Kalajoen Junkkareiden Katri Mustola juoksi Kurikassa 400 metriä kauden kotimaiseen kärkiaikaan 54,46 ja Kokkolan Véikkojen 18-vuotias Henriikka Parpala 100 metriä 11,75. Parpalan aika yltäisi junioreiden MM-rajaan, mutta myötätuulta mitattiin juoksun aikana yli kolme metriä sekunnissa.

Kauhajoen Karhun Aleksi Ala-Prinkkilä voitti Raittiuden Ystävien Urheiluliiton 100 metrin mestaruuden ajalla 10,67. Porin Yleisurheilun 40-vuotias Juha Lahdenranta on noussut kamppailemaan Ruotsi-ottelun kiekonheiton edustuspaikoista. Hän löi vuositilaston kolmosen Ville Kiviojan Forssassa tuloksella 53,70.

 

Eemeli Salomäki kohotutti riman 555:een

Seivästallin kilpailuissa Turussa ylitti viisinkertainen Suomen mestari Someron Esan Eemeli Salomäki viimeisellä yrityksellään aloituskorkeutensa 525. Sen jälkeen hän yritti kolmesti korkeutta 555, muttei yrityksissään onnistunut. Toinen oli Salomäen 19-vuotias seuratoveri Tommi Holttinen tuloksella 510.

SUL:n Tähtikisojen sarja on tänä vuonna alkanut paremmin kuin koskaan. Sekä Leppävaaran että Karjaan stadioneilla on nähty runsaasti osallistujia, hyviä tuloksia ja täyspainoisia kilpailuja. Molemmista voi lähivuosina hyvinkin kehittyä uusia televisioitavia tapahtumia kotimaiseen yleisurheilukesään.

Karjaan Tähtikisojen keihäänheitossa Teemu Wirkkala jätettiin kahdeksanneksi tuloksella 75,45, kun kahdeksan parasta ylitti 75 metriä. Koko maailmassa on tänä vuonna heitetty Timanttiliigankin osakilpailut mukaan lukien vain kahdeksan muuta kilpailua, missä kärkikahdeksikko on heittänyt yli 75 metrin.

(Mikko Nieminen.)

 

KOTIMAANKATSAUS 9.-12.6.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

JÄRVENPÄÄ 9.6.2016 Uudenmaan Vattenfall-seuracup

Pojat,

Seiväs: 1) Marcus Kytölä 15 HyvinkSU 420.

3-loikka: 1) Ilkka Alingué 17 JanJa 13,61 (3,0m/s).

Keihäs (400 g): 1) Onni Ruokangas 13 JanJa 52,44.

Tytöt,

100 m (2,4 m/s): 1) Kerttu Latvala 15 KUYU 12,40.

Seiväs: 1) Petra Räty 15 KUYU 315.

4x100 m: 1) KUYU N15 51,86 (Karoliina Isomäki, Kerttu Latvala, Petra Räty, Nelli Järvinen).

KAAVI 9.6.2016 Kaiun kilpailut

Naiset,

Kiekko: 1) Tiia Tirkkonen KeitKu 42,45.

TURKU 9.6.2016 Tilastopajacup

Raportti ja tuloskooste:

HUMPPILA 11.6.2016 Humppilan neljännesmaraton

Naiset,

10,55 km tiejuoksu: 1) Saara Kauranen HämTa 42.26. – 10 km <39.54.

KURIKKA 11.6.2016 Kurikan kansalliset kilpailut

Miehet,

100 m (3,7 m/s): 1) Aleksi Ala-Prinkkilä KauhajKa 10,88, 2) Niko Vainionpää 19 TeuvRi 10,95. – B-erä (-1,4 m/s): 1) Joonas Kokko 18 LapuanVi 11,18.

400 m: 1) Jouko Juntunen 35 TP 50,71, 2) Antti Tuomela 17 LaihLu 50,99.

800 m: 1) Lauri Mäki 19 KauhWi 1.58,81.

Keihäs: 1) Jami Kinnunen ÄänekU 70,69, 2) Jaakko Hauta-aho 19 TöysVe 61,94.

Keihäs (700 g): 1) Teemu Narvi 16 KankaanpSL 72,80.

Naiset,

100 m (3,1 m/s): 1) Henriikka Parpala 18 KokkVe 11,75 (19-v. MM-raja, mutta myötätuuleen).

400 m: 1) Katri Mustola KalajJu 54,46 (kkk), 2) Nathalie Nystrand Korsn4 58,91.

800 m: 1) Saana Lappalainen 11 SeinäjSU 2.31,54.

Pituus: 1) Henriikka Parpala 18 KokkVe 582 (2,4 m/s), 2) Minttu-Maaria Alanen 15 VaasVa 560 (2,3).

Moukari: 1) Merja Korpela 35 SoinSi 69,15 (Amsterdamin EM-raja & kkk & 35-v. SE, ent. 57,05 Kirsi Koro 2012), 2) Inga Linna RiihimKi 67,03, 3) Johanna Salmela JKU 63,63, 4) Jonna Miettinen MaaningMa 59,86, 5) Mira Kitula TöysVe 55,59, 6) Julia Kivinen 15 KaustPV 52,49 (15-v. ka-3), 7) Kirsi Koro 40 VirtainU 50,37 (parempi kuin 40-v. SE, mutta Koro täyttää 40 vasta 22.6.). – Korpela (64,62, x, 68,56, 69,15, x, 68,37). Linna (61,72, 67,03, 66,01, x, x, x). Salmela (62,87, x, x, 63,63, 63,60, 63,24).

Keihäs: 1) Heli Jokela KaustPV 47,52.

Keihäs (500 g): 1) Heidi Lähdemäki 17 SeinäjSU 45,64.

Raportti:

MARTTILA 11.6.2016 XVII Kikan kisat

Tytöt,

Moukari (2,5 kg): 1) Ellen Uschanow 11 RaisKu 33,59.

Keihäs (400 g): 1) Helena Koivu 11 TuTo 26,12.

TURKU 11.6.2016 Seivästallicup

Miehet,

Seiväs: 1) Eemeli Salomäki SomEsa 525, 2) Tommi Holttinen 19 SomEsa 510, 3) Aleksi Saarelainen EspTa 495, 4) Olli Rannikko 32 NokU 480, 5) Urho Kujanpää 19 TP 480, Mikael Westö 34 Korsh5 ilman tulosta (495-xxx), Eetu Turakainen 18 TuUL & Einari Välimäki NoormNo ilman tulosta (480-xxx). – Salomäki (525-xxo, 555-xxx). Holttinen (495-o, 510-o, 525-xxx).

ESPOO, Leppävaara 10.-12.6.2016 Youth Athletics Games

Raportti ja tuloskooste:

AKAA, Toijala 12.6.2016 Akaan Seudun nuorisokisat

Tytöt,

Korkeus: 1) Laura Anttonen 15 ToijVau 169.

FORSSA 12.6.2016 Forssan kiekkokisat

Miehet,

Kiekko: 1) Juha Lahdenranta 40 PoYU 53,70, 2) Ville Kivioja NokU 53,05, 3) Sami Aartolahti LA 47,88, 4) Kalle Kivioja NokU 47,87, 5) Riku Kauppila KUYU 47,81. – Ikätasoitus: Lahdenranta 59,15.

Kiekko (1,5 kg): 1) Heikki Leveelahti 16 VirtainU 51,05.

Naiset,

Kiekko: 1) Milla Kelo 38 KUYU 41,20.

KAUHAJOKI 12.6.2016 Avoimet Raittiuden Ystävien Urheiluliiton mestaruuskilpailut

Miehet,

100 m (1,1 m/s): 1) Aleksi Ala-Prinkkilä KauhajKa 10,67.

Kuula: 1) Jussi Tukeva ÄhtärU 15,43.

RAASEPORI, Karjaa 12.6.2016, Karjaan Tähtikisat, SUL:n Tähtikisat 2/8

(Lämpötila 15-17˚C. Puuskainen tuuli.)

Miehet,

100 m (2,5 m/s): 1) Lebokeng Sesele Etelä-Afrikka (RSA) 10,35, 2) Markus Skyttä KouvU 10,55, 3) Ville Aarnivala TP 10,62, 4) Viljami Kaasalainen MiKV 10,67, 5) Jani Koskela TP 10,73, 6) Willem Kajander BorgåAk 10,80, 7) Hannes Siitonen HKV 10,90. – 2. kilpailu (0,1): 1) Kaasalainen 10,56, 2) Skyttä 10,58.

200 m (0,5 m/s): 1) Lebokeng Sesele Etelä-Afrikka (RSA) 20,91, 2) Roope Saarinen EsboIF 21,33, 3) Ville Aarnivala TP 21,45, 4) Jani Koskela TP 21,54, 5) Willem Kajander BorgåAk 22,08. – B-erä (0,8): 1) Daniel Ofosu 19 TuWe 22,55. – C-erä (0,7): 1) Sampo Kiviharju 32 HämTa 22,22, 2) Julius Uutela 19 HKV 22,46.

400 m: 1) Jaakko Laakso TP 48,84 (ent. ennätys 49,96i -15), 2) Jaakko Lehtilä EsboIF 49,82, 3) Julius Uutela 19 HKV 49,96, 4) Juho Pirskanen KuopRe 50,35.

1500 m: 1) Anders Lindahl KristLä 3.48,97, 2) Panu Jantunen ParikkU 3.49,09, 3) Martti Siikaluoma LA 3.49,88, 4) Ossi Kekki LA 3.50,25, 5) Joonas Rinne SaarijPu 3.51,33, 6) Tommi Sundell PoYU  3.53,98, 7) Joonas Lehtinen TuUL 3.54,09, 8) Samu Mikkonen KuopRe 3.54,67, 9) Hannu Granberg 3.56,33, 10) Antton Launto SauvU 3.56,86, 11) Ville Heikkilä LammSä 4.00,27, 12) Otto Loukkalahti IFRaseb 4.00,45, 13) Tomi Lehto 17 EspTa 4.01,20, 14) Eero Saleva SjuIF 4.02,67, Jaakko Laakso TP keskeytti (jänis). – B-erä: 1) Simon Haglund PedersFa 3.58,33, 2) Ville Borgmästars PedersFa 4.00,83, 3) Mikko Rahkola 19 PudasjU 4.02,71 … 5) Jukka Kero 42 TuUL 4.09,59 (maratoonari), 7) Niklas Lainto 17 TuUL 4.10,20.

110 m aj (1,7 m/s): 1) Elmo Lakka JKU 13,76 (EM-raja & kkk), 2) Valtteri Kalliokulju 19 LiePa 14,30 (19-v. ka-6 & 19-v. IAAF-raja, SUL:n MM-raja on 13,85 99,5cm aidoin), 3) Samuel Rautapalo HKV 14,95, 4) Tuure Hollo LUU 15,11. – 2. juoksu (1,3): 1) Lakka 13,81, 2) Kalliokulju 14,37.

400 m aj: 1) Joni Vainio-Kaila LaitJy 52,77.

Korkeus: 1) Mika Hietaniemi EspTa 207, 2) Valtteri Välimäki UKK 204, 3) Samuli Sievi-Korte ViialVa 201, 4) Matias Mustonen 19 LempKi 198, 5) Samuli Eriksson SalVil 194, 6) Julius Kuusela18  LUU 194, 7) Ville Waher 19 TuUL 194.

Pituus: 1) Eero Haapala SeinäjSU 786 (-0,7 m/s), 2) Arttu Halmela VU 773 (3,9), myös 766/1,5, 3) Roni Ollikainen HKV 773 (1,2), 4) Kristian Pulli KaipVi 773 (1,9), 5) Konsta Kauppinen OrimJy 731 (0,7), 6) Janne Etelämäki KuortKu 729 (1,5), 7) Juha Sola NaantLö 724 (0,6), 8) Otto Kilpi JKU 700 (0,5). – B-kilpailu: 1) Valtteri Välläri 18 JanJa 691 (0,3). – Haapala (780/1,5, x, x, x, 786/-0,7, x). Halmela (722/-0,3, 746/0,8, 742/2,2, 766/1,5, 769/2,7, 773/3,9). Ollikainen (x, 759/0,6, 773/1,2, x, x, -). Pulli (773/1,9, x, x, x, 751/1,5, x).

Kuula: 1) Arttu Kangas KankaanpSL 20,30 (kkk), 2) Mesud Pezer Bosnia & Hertsegovina (BIH) 19,76, 3) Timo Kööpikkä LaihLu 18,37, 4) Tomas Söderlund IFRaseb 18,31, 5) Panu Tirkkonen 19 KeitKu 16,35. – Kangas (x, 19,34, 19,87, x, 20,30, x). Pezer (19,25, 19,18, 19,76, x, 19,39, 19,70). Kööpikkä (17,90, 18,15, 18,37, 18,10, x, 17,91). Söderlund (x, 17,92, 17,96, 18,08, 18,31, 18,20).

Kuula (6 kg): 1) Panu Tirkkonen 19 KeitKu 17,68.

Kiekko: 1) Pyry Niskala SeinäjSU 60,23, 2) Oskari Perälampi LUU 51,68. – Niskala (59,34, x, 60,00, 59,41, 60,23, x). – Kiekko (1,75 kg): 1) Roope Auvinen 18 SjuIF 49,23. – Kiekko (1,5 kg): 1) Aaro Leinonen 16 RymättSo 50,61.

Moukari (6 kg): 1) Aaron Kangas 19 KankaanpSL 75,25, 2) Roope Auvinen 18 SjuIF 69,72. – Kangas (73,68, x, x, x, 70,23, 75,25). Auvinen (x, 67,11, 69,72, 67,59, 69,61, 68,44).

Keihäs: 1) Antti Ruuskanen 32 PielavSa 82,31 (kkk), 2) Joni Karvinen TP 80,04 (Amsterdamin EM-raja), 3) Ahmed Bader Magour (ex-EGY) Qatar (QAT) 79,61, 4) Sampo Lehtola LapinlVe 78,08, 5) Ari Mannio LehtimJy 77,25, 6) Sami Peltomäki AlajAn 76,74, 7) Harri Haatainen 38 LapuanVi 75,78, 8) Teemu Wirkkala 32 ToholU 75,45, 9) Teo Takala IFRaseb 73,08. – Ruuskanen (77,80, 76,01, 82,31, x, x, -). Karvinen (x, 80,04, 75,75, x, x, x). Lehtola (x, 71,82, 78,08, 76,27, 74,20, x). Mannio (x, 77,25, 74,62, x, -, -). Peltomäki (72,49, 76,74, 72,17, x, x, x). Haatainen (70,59, 75,78, 75,39, x, x, x). Wirkkala (x, x, 75,45, 74,39, x, -). – Ikätasoitus: Haatainen 80,08.

Naiset,

100 m (2,3 m/s): 1) Anniina Kortetmaa KannUra 11,59, 2) Maria Räsänen KuopRe 11,96, 3) Jenna Pihkola LA 12,32, 4) Saara Keskitalo 16 EspTa 12,39.

200 m (2,3 m/s): 1) Anna Hämäläinen SeinäjSU 23,58 (Amsterdamin EM-raja, mutta myötätuuleen), 2) Anniina Kortetmaa KannUra 23,88, 3) Milja Thureson TuTo 24,12, 4) Jonna Berghem HangIK 24,34, 5) Jeanine Nygård JakobstDr 24,81, 6-7) Ada Koistinen 17 JKU & Jenna Pihkola LA 25,33, 8) Maria Räsänen KuopRe 25,47. – B-erä (0,8): 1-2) Taika Koilahti 18 TuWe & Kirsi Pekkanen KuopRe 25,12. – C-erä (0,0): 1) Sanni Mahonen 18 KUYU 24,72, 2) Kira Kruuti 18 HKV 25,16, 3) Kristiina Vuorvirta EspTa 25,88.

400 m: 1) Jonna Julin IFNykarl 57,29.

1500 m: 1) Sara Kuivisto PorvU 4.19,12, 2) Heidi Eriksson 30 PedersFa 4.22,61, 3) Saija Seppä 18 SuolUrho 4.24,05 (19-v. IAAF-raja, SUL:n MM-raja on 4.22,50), 4) Noora Wallenius KUYU 4.26,71, 5) Aino Paunonen TuUL 4.29,87, 6) Oona Kettunen KarhKa 4.32,09, 7) Ilona Välimäki UKK 4.36,12, 8) Mona Jäppinen 19 PorvU 4.42,30, 9) Maria Murtorinne KuopRe 4.44,37, 10) Jemina Forss 16 TP 4.44,40, 11) Mira Tuominen 35 ValkeakHa 4.45,45 … Jonna Julin IFNykarl keskeytti (jänis). – B-erä: 1) Aino Kuljukka 17 LA 4.41,37, 2) Silja Pelto-Piri TuUL 4.46,96, 3) Laura Haara 17 LA 4.47,40, 4) Lycke Karlsson 18 VasaIS 4.47,60 (kuurojen Suomen mestari), 5) Andreina Kero 38 TuUL (GER) 4.47,70, 6) Anni Suominen RaisKu 4.47,82

5000 m: 1) Krista Lindholm KarhKa 18.51,10.

100 m aj (-0,1 m/s): 1) Emma Koistinen JKU 13,63, 2) Viivi Avikainen LA 14,10, 3) Anni Siirtola 18 HKV 14,52, 4) Jandeh Jallow 19 HKV 15,00 … Lotta Harala TP keskeytti. – 2. juoksu (1,2): 1) Avikainen 13,88, 2) Koistinen 13,90.

400 m aj: 1) Hilla Uusimäki KU-58 59,04, 2) Eveliina Määttänen KUYU 60,65, 3) Kirsi Pekkanen KuopRe 60,99, 4) Aino Tapio 19 SibVa 64,01, 5) Emma Niemi TuUL 64,04, 6) Petra Perttula KU-58 66,67.

Korkeus: 1) Linda Sandblom HangIK 185, 2) Elina Smolander LapuanVi 183, 3) Ilona Äyräväinen 19 KarhKa 177, 4) Elin Pajunen KronÅs 177, 5) Eleriin Haas KristU (EST) 177, 6) Senni Ronkainen KarhU 173, 7) Saara Sinervo 18 SalVil 171. – Sandblom (173-o, 177-o, 180-o, 183-o, 185-o, 191-xxx). Smolander (173-o, 177-o, 180-xxo, 183-xxo, 185-xxx).

Pituus: 1) Emmi Mäkinen JKU 614 (0,6 m/s), 2) Anne-Mari Lehtiö KU-58 613 (1,0), 3) Iida Kalliomäki 18 EsboIF 604 (0,3), 4) Sara Vorselman HKV 586 (0,9), 5) Ada Koistinen 17 JKU 584 (-0,5), 6) Kristiina Vuorvirta EspTa 577( -0,1), 7) Heta Haapala TP 563 (0,0). – Mäkinen (614/0,6, 606/-0,4, x, x, x, x). Lehtiö (579/0,7, 603 /0,1, x, 597/2,5, 613/1,0, x). Kalliomäki (604/0,3, 584/-1,3, 583/-0,6, 597/1,1, -, -)).

3-loikka: 1) Elina Kostiainen VihdVi 12,84 (0,8 m/s), 2) Kira Kytölä EsboIF 12,73 (3,1), myös 12,69/0,1, 3) Essi Lindgren KuivasjAu 12,57 (2,7), myös 12,50/1,2, 4) Liisa Naskali NokU 12,46 (1,7), 5) Johanna Hokkanen KangasnKa 12,07 (1,7), 6) Anna Pajunen 19 KronÅs 12,01 (3,5), myös 11,86/-2,2, 7) Hanna-Maria Penttinen HKV 12,00 (2,0). – Kostiainen (x, 12,84/0,8, 12,77/1,5, x, x, x). Kytölä (12,69/0,1, x, 12,42/1,1,, x, 12,73/3,1, x).

Kuula: 1) Eveliina Rouvali 19 KuopRe 15,03 (19-v. MM-raja 4. kerran), 2) Tara Tuominen UKK 14,37, 3) Oona Vilermo NokU 13,93, 4) Senja Mäkitörmä VarpaisjVi 13,92, 5) Taija Keskinen YlistarKV 13,81, 6) Sara Oraheimo IFRaseb 12,24, 7) Henna Palosaari KuivasjAu 11,58. – Rouvali (14,42, x, 15,03, x, 14,54, x). Tuominen (13,82, 14,22, x, 14,37, 14,25, x).

Kiekko: 1) Salla Sipponen KeurKi 56,55 (Amsterdamin EM-raja 2. kerran), 2) Tanja Komulainen 36 TP 53,83, 3) Katri Hirvonen JoKa 53,70, 4) Vilma Paakkala EspTa 49,75, 5) Elina Mattila TuUL 48,87, 6) Krista Uusi-Kinnala 19 LaitJy 46,86, 7) Johanna Lehtiö 19 KU-58 44,11. – Sipponen (55,39, x, 56,55, 55,11, 55,09, x). Komulainen (x, x, 53,83, 53,59, x, x). Hirvonen (x, x, x, x, 53,70, x). – Ikätasoitus: Komulainen 56,65.

Keihäs: 1) Sofi Flink Ruotsi (SWE) 57,54, 2) Heidi Nokelainen SimpU 56,77, 3) Oona Sormunen TohmajU 56,67, 4) Jelena Jaakkola SoinSi 53,49, 5) Piia Pyykkinen ÄänekU 50,24, 6) Elina Kinnunen 17 UKK 48,26, 7) Jenna Jaakkola SoinSi 43,12. – Flink (57,54, 55,80, 53,46, -, 50,58, 52,48). Nokelainen (x, 52,96, x, 56,77, x, x). Sormunen (55,00, 53,50, x, 54,30, 55,49, 56,67). Jelena Jaakkola (x, 49,46, x, 48,72, 51,13, 53,49). – B-kilpailu: 1) Matleena Nenonen RuovPi 47,68 (come-back, ed. kilp. 22.7.2014) … 3) Henna Palosaari KuivasjAu 33,19 (moniottelija).

Raportti:

TÄYDENNYKSIÄ:

LAPPAJÄRVI 7.6.2016 Aviisi-kisat

Tytöt,

Moukari (3 kg): 1) Julia Kivinen 15 KaustPV 56,27.

SOMERO 7.6.20016 Itäisen Varsinais-Suomen Vattenfall-seuracup

Tytöt,

Seiväs: 1) Amanda Laurila 16 SomernVe 311.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 9 LoimJa 8,48.

 

Edellinen kotimaankatsaus 6.-8.6.