14-17-vuotiaat valmistautuvat omiin SM-kilpailuihinsa

Lappeenrannan Urheilu-Miehien Moona Korkealaakso paransi Karhulassa 15-vuotiaiden tyttöjen 5000 metrin juoksun ikäkausiennätystä lähes 20 sekuntia aikaan 17.04,85. Edellistä ennätystä 17.23,43 piti hallussaan Minna Nummela (nykyisin Lamminen) vuodelta 1997.

Moonan tulos on hänen ikäluokassaan maailman tämän vuoden kolmanneksi paras. Vain yksi tyttö Yhdysvalloissa ja yksi Keniassa on juossut 5000 metrin ratajuoksun häntä nopeammin. Moona harjoittelee Jarmo Viskarin valmennuksessa yhdessä mm. Alisa Vainion kanssa.

Porvoossa paransi Helsingin IFK:n 15-vuotias Patricia Kellgren kiekonheiton ennätystään lähes viisi metriä 47,02:een ja Pietarsaaren Drottin 15-vuotias Alexander Björkgren aitoi etusuoran 13,16. Patricia kohoaa tyttöjen kautta aikain tilastossa kolmanneksi ja Alexander poikien kautta aikain tilastossa neljänneksi.

Saarijärvellä voitti Jyväskylän Kenttäurheilijoiden 14-vuotias Venla Saari 1500 metrin estejuoksun ajalla 5.03,22. Turussa käveli Naantalin Löylyn 15-vuotias Jerry Jokinen 3000 metriä 13.17,98. Kumpikin on ikäluokkansa kautta aikain toiseksi nopein. Jerry jäi vain sekunnin Jarkko Kinnusen ikäkausiennätyksestä.

Viime päivinä on kilpailtu 15-vuotta nuorempien piirinmestaruuskilpailut ja ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailut sekä Keski-Uudenmaan kansalliset juniorikilpailut. 14-15-vuotiaiden SM-kilpailut järjestetään 25.-27.8. Raaseporissa ja samoina päivinä 16- ja 17-vuotiaiden SM-kilpailut Iisalmessa.

Raasepori 25.-27.8.

Iisalmi 25.-27.8.

Sanna toivottaa tervetulleeksi!

 

Katri Mustola murskasi ennätyksensä

Naisten 400 metrin juoksun hallitseva Suomen mestari Katri Mustola Kalajoen Junkkareista on uransa nopeimmassa kunnossa. Mustola juoksi Saarenkylän urheilukentällä 100 metriä vastatuuleen uuteen ennätykseensä 12,14. Aiempaa kolme vuotta vanhaa ennätystään hän paransi peräti 0,63 sekuntia.

Seinäjoen Kalevan kisojen hopeamitalimies Olli Takala Lahden Ahkerasta heitti Radiomäen urheilukentällä kiekkoa uransa toiseksi pisimmän kaaren 56,04. Samassa kilpailussa sinkautti Orimattilan Jymyn 46-vuotias Jouni Helppikangas komeasti 53,72. Helppikangas rikkoi 50 metrin rajan ensi kerran jo 24 vuotta sitten.

Maantiekävelyssä kilpailtiin Nokialla Aikuisurheiluliiton mestaruuksista. Jyväskylän Kenttäurheilijoiden moninkertainen veteraanien maailmanmestari Pirjo Karetie alitti 75-vuotiaiden naisten 10 kilometrin Suomen ennätyksen yli neljän minuutin turvin, mutta hän täyttää 75 vasta myöhemmin tänä vuonna.

Eri ikäluokkia vertailevan ikätasoitusjärjestelmän mukaan parhaat tulokset Nokialla saavuttivat miesten 10 ja 20 kilometrillä Kunto-Pirkkojen Heikki Lahtinen ja Laitilan Jyskeen Kari Laiho sekä naisten 5 ja 10 kilometrillä Pirjo Karetie ja Vihdin Urheiluveteraanien Maija-Liisa Mertanen.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

Kotimaankatsaus 12.-14.8.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

KEITELE 12.8.2017 Kunnon kiekonheittokilpailut

Naiset,

Kiekko: 1) Tiia Tirkkonen KeitKu 45,60, 2) Taija Tirkkonen 17 KeitKu 42,57, 3) Kaisu Eskelinen 17 MaaningMa 40,28.

LAHTI 12.8.2017 Radiomäen kiekkokilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Olli Takala LA 56,04, 2) Oskari Perälampi LUU 54,90, 3) Jouni Helppikangas 46 OrimJy 53,72, 4) Mika Loikkanen 43 KUYU 46,29. – Takala (x, x, 54,20, 54,62, x, 56,04). – Ikätasoitus: Helppikangas 66,00.

LAPPEENRANTA 12.8.2017 Moniotteluiden Etelä-Karjalan junnumestaruuskilpailut

Pojat,

4-ottelu: … Kasperi Vehmaa 12 LUM keskeytti (60 m aj 76,2 cm aidoin 9,49/-1,7).

RANUA 12.8.2017 Peuran kilpailut

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 56,28.

ALAJÄRVI 12.-13.8.2017 Etelä-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut

1. päivä 12.8.

Pojat,

800 m: 1) Heikki Kumara 14 LaihLu 2.05,77.

200 m aj (0,0 m/s): 1) Juho Kallio 13 LapuanVi 30,12.

Tytöt,

100 m (-1,1 m/s) & 300 m aj: 1) Eucabeth Kivikangas 15 AlajAn 12,89 & 47,65.

Seiväs: 1) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 350.

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 11 VähänkVi 14,97 (1,49 m enemmän kuin kukaan toinen samanikäisenä).

2. päivä 13.8.

Pojat,

Moukari (4 kg): 1) Jony Lindeman 14 KristU 61,36, 2) Linus Nurminen 14 KristU 53,78.

Tytöt,

300 m & Kuula (3 kg): 1) Eucabeth Kivikangas 15 AlajAn 42,78 & 12,99.

2000 m: 1) Veera Hakomäki 15 VähänkVi 6.54,15.

80 m aj (76,2 cm, -1,0 m/s): 1) Vilma Mäki 15 AlavuU 11,82.

Keihäs (400 g): 1) Anni-Linnea Alanen 15 VaasVa 45,03.

N13 Keihäs (400 g): 1) Emilia Väistö 13 SeinäjSU 43,13.

KALAJOKI 13.8.2017 Himangan Urheilijoiden kilpailut

Miehet,

Seiväs: 1) Mikko Paavola 19 AlajAn 505, 2) Toni Latvala 40 HaapajKi 440.

Kuula: 1) Matti Kahilainen PihtipTu 14,58.

Kiekko: 1) Johan Åkerlund 53 KristLä 49,84, 2) Petri Käräjäoja 34 HaapavU 47,65 … 4) Juha Hietala 59 YppärU 34,35. – Ikätasoitus: Åkerlund 70,75, Hietala 56,31.

KOTKA, Karhula 13.8.2017 SUL:n Tähtikisat 4/7

Raportti ja parhaat tulokset:

 

KUOPIO 12.-13.8.2017 Pohjois-Savon junnumestaruuskilpailut

 

1. päivä 12.8.

Pojat,

60 m (1,0 m/s): 1) Elmer Vauhkonen 11 LapinlVe 8,41.

1000 m: 1) Elias Vanhanen 10 KuopRe 3.18,45.

Seiväs: 1) (mest.kilp. ulkop.) Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 440.

Tytöt,

2. päivä 13.8.

Pojat,

Seiväs: 1) (mest.kilp. ulkop.) Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 430.

Tytöt,

400 m: 1) Johanna Vartiainen 15 JuankKu 59,13.

LIEKSA 12.-13.8.2017 Pohjois-Karjalan junnumestaruuskilpailut

1. päivä 12.8.

Pojat,

Keihäs (400 g): 1) Niklas Hyvönen 14 PyhäselU 63,37, 2) Aku Parviainen 14 TuupovU 57,56.

2. päivä 13.8.

Pojat,

Seiväs: 1) Eero Mauro 12 LieksU 290.

Keihäs (400 g): 1) Topi Parviainen 11 TuupovU 40,48.

NOKIA 13.8.2017 Maantiekävelyn Aikuisurheiluliiton mestaruuskilpailut

Miehet,

20 km kävely: 1) Kari Laiho 54 LaitJy 1.50.32. – Ikätasoitus: 1.35.36.

10 km kävely: 1) Heikki Lahtinen 70 KuntoPi 61.09, 2) Jouko Kuusjärvi 69 JKU 68.57. – Ikätasoitus: Lahtinen 44.11.

5 km kävely: 1) Heikki Linna 83 KangasnKa 40.03, 2) Matti Tamminen 89 KyyjKy 45.11.

(Miesten sarjojen 14 kilpailijasta 8 hylättiin.)

Naiset,

10 km kävely: 1) Marika Peltoniemi 33 JalasjJa 57.21, 2) Jenni Lahtinen 36 KuntoPi 59.52, 3) Maija-Liisa Mertanen 57 VihdUV 61.15, 4) Jonna Voronkoff 40 LaitJy 66.04. – Ikätasoitus: Mertanen 50.12.

5 km kävely: 1) Pirjo Karetie 75 JKU 35.20 (parempi kuin 75-v. SE, mutta Karetie täyttää 75 vasta 16.9.), 2) Leila Vähärautio 64 KajU 37.47, 3) Kirsti Piipari 66 HKV 38.31, 4) Hanna Laurila 82 HämTa 48.02. – Ikätasoitus: Karetie 22.54

OULU 13.8.2017 Pohjois-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut

Pojat,

1500 m ej: 1) Aarre Paukkeri 13 LimingNM 5.15,78.

1000 m kävely: 1) Jussi Raudaskoski 11 OP 5.03,44.

Tytöt,

1500 m ej: 1) Melissa Kykyri 13 KälvTa 5.40,66.

80 m aj (76,2 cm, -2,5 m/s): 1) Sonja Stång 15 KuivasjAu 12,06.

Kuula (3 kg): 1) Annukka Saalismaa 15 OP 14,01.

PARKANO 12.-13.8.2017 Satakunnan junnumestaruuskilpailut

1. päivä 12.8.

Pojat,

100 m (0,0 m/s): 1) Taavi Leppänen 15 IkaalU 11,50.

3-loikka (1 m ponnistusvyöhyke): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 10,40.

Kiekko (600 g): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 46,16.

Moukari: 1) (mest.kilp. ulkop.) Aaron Kangas 20 KankaanpSL 68,96.

Tytöt,

Seiväs: 1) Nuppu Willman 10 NoormNo 210.

Keihäs (400 g): 1) Ella Kause 10 PoYU 26,96.

2. päivä 13.8.

Pojat,

Pituus: 1) Patrik Jakonen 15 PoYU 661 (2,1 m/s).

Pituus (1 m ponnistusvyöhyke): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 490 (2,1 m/s).

Kiekko (750 g): 1) Kosti Saine 13 KankaanpSL 45,65.

Keihäs (400 g): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 40,01.

Tytöt,

2000 m: 1) Vilma Pere 14 EuRa 6.52,73.

PORVOO 12.-13.8.2017 Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailut

1. päivä 12.8.

M17,

200 m (1,0 m/s): 1) Pavel Mäkinen 17 HIFK 22,48, 2) Eero Ilomäki 16 HIFK 22,77, 3) Tha Nay Ta 17 LarsmoIF (MYA) 22,98, 4) Batuhan Yildirim 16 HIFK 22,99. – 1. alkuerä (-0,7): 1) Tha Nay Ta 23,15. – 2. alkuerä (-0,8): 1) Mäkinen 22,93. – 3. alkuerä (-0,4): 1) Ilomäki 23,17.

800 m: 1) Ossian Newby 16 HIFK 2.01,04.

Pituus: 1) Severi Mäntylä 16 BorgåAk 664 (2,9 m/s), myös 659 (2,0), 2) Jimi Nukala 17 VasaIS 659 (1,2).

Moukari (5 kg): 1) Lucas Sannholm 16 SjuIF 55,38.

4x100 m: 1) BorgåAk 45,87 (Daniel Niva, Severi Mäntylä, Max Tallqvist, Sebastian Lundqvist).

M15,

100 m aj (83,8 cm, 1,1 m/s): 1) Alexander Björkgren 15 JakobstDr 13,56 (ae. 13,16), 2) Abdirahiim Salah 14 HIFK 14,40 (ae. 14,28). – 1. alkuerä (0,5 m/s): 1) Björkgren 13,16 (15-v. ka-4). – 2. alkuerä (0,6): 1) Salah 14,28.

N17,

200 m (0,5 m/s): 1) Aino Bergqvist 16 HIFK 25,46, 2) Sandra Liljendal 17 BorgåAk 25,50, 3) Madeleine Glasberg 16 VasaIS 25,69, 4) Maisa Laakso 17 JakobstDr 25,80, 5) Kaisa Mikander 17 EsboIF 25,99. – 2. alkuerä (0,8): 1) Bergqvist 25,52.

800 m: 1) Nathalie Blomqvist 16 PedersFa 2.12,94.

400 m aj: 1) Elin Mickos 16 SibVa 63,16.

Korkeus: 1) Emma Nyman 17 NärpKr 165.

Kuula (3 kg): 1) Katri Erkkilä 17 BorgåAk 13,72.

Keihäs (500 g): 1) Minna Hollanti 16 GamlakarlIF 45,76.

4x100 m: 1) VasaIS 49,97 (Cornelia Berg, Madeleine Glasberg, Fina Backholm, Erica Kolehmainen), 2) BorgåAk 50,70 (Emilia Anttila, Cecilia Ek, Filippa Tallqvist, Sandra Liljendal), 3) Åland 50,73 (Anni Nylund, Adina Renlund, Ebba Koskinen, Ida-Maria Sjölund), 4) BorgåAk II (N15) 50,85 (Sandra Johansson, Ida Henricson, Isabel Nieminen, Jannika Viljakainen), 5) EsboIF 51,19 (Kaisla Torppa, Kaisa Mikander, Molly Pastewka, Marielle Gustafsson), 6) JakobstDr 51,26 (Lova Forsman, Maisa Laakso, Rebecca Åkerholm, Alva Åkerholm), 7) VasaIS II 52,20 (Linnéa Backholm, Janna Siegfrids, Moa Forslund, Malva Nylund), 8) HIFK 52,35 (Annika Ahokas, Isha Murray, Iina Holopainen, Anni Keskinen). – (Åland, BorgåAk II & VasaIS II juoksivat B-erässä.)

N15,

300 m: 1) Anni Nylund 15 JomalaIK (Åland) 41,57, 2) Ida Henricson 14 BorgåAk 42,59.

100 m aj (76,2 cm, -0,6 m/s): 1) Fina Backholm 17 VasaIS 12,07.

Kuula (3 kg): 1) Patricia Kellgren 14 BorgåAk 13,80.

Raportti ja parhaat tulokset miesten ja naisten lajeista:

2. päivä 13.8.

M17,

100 m (1,4 m/s): 1) Severi Mäntylä 16 BorgåAk 11,16 (ae. 11,07), 2) Pavel Mäkinen 17 HIFK 11,20, 3) Jimi Nukala 17 VasaIS 11,41 (ae. 11,19). – 1. alkuerä (1,4): 1) Mäntylä 11,07. – 2. alkuerä (1,3): 1) Mäkinen 11,21. – 3. alkuerä (2,9): 1) Nukala 11,19.

400 m: 1) Ossian Newby 16 HIFK 51,23, 2) Eero Ilomäki 16 HIFK 51,73.

110 m aj (91,4 cm, 0,6 m/s): 1) Batuhan Yildirim 16 HIFK 14,86, 2) Tatu Heikkinen 17 HIFK 14,90.

Korkeus: 1) Casper Tillander 17 SibVa 197.

Kuula (5 kg): 1) Jonathan Björksten 17 BorgåAk 16,60.

Keihäs (700 g): 1) Viljami Hanhisalo 17 HIFK 60,39, 2) Antti Vornanen 17 JakobstDr 60,05.

M15,

1500 m ej: 1) Mikael Lehtimäki 14 SibVa 4.49,18, 2) Anton Lassen PedersFa 4.50,68, 3) Paulus Lehtimäki 14 SibVa 4.57,00 (kaksoset).

N17,

100 m (-0,8 m/s): 1) Kaisa Mikander 17 EsboIF 12,54 (ae. 12,34). – 2. alkuerä (3,2): 1) Mikander 12,34.

400 m: 1) Nathalie Blomqvist 16 PedersFa 59,00.

Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 425, 2) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 370, 3) Maria Östman 17 VasaIS 340. – Andersson (390-o, 405-xo, 425-xxo, 435-xxx).

Moukari (3 kg): 1) Jenna Sorvari 17 BorgåAk 50,10.

N15,

100 m (1,5 m/s): 1) Sandra Piippo-Pinho 15 HIFK 12,52.

300 m aj: 1) Iina Holopainen 14 HIFK 47,85, 2) Ida Henricson 14 BorgåAk 47,90.

Kiekko (750 g): 1) Patricia Kellgren 15 HIFK 47,02 (15-v. ka-3, ent. ennätys 42,37).

Raportti ja parhaat tulokset miesten ja naisten lajeista:

ROVANIEMI, Saarenkylä 13.8.2017 Lapin leiskautukset

Miehet,

Pituus: 1) Mathias Johansson Ruotsi (SWE) 720 (0,5 m/s).

3-loikka: 1) Mathias Johansson Ruotsi (SWE) 14,61 (1,1 m/s), 2) Aaro Davidila 17 LapLu 14,32 (1,0).

Keihäs: 1) Jani Kiiskilä VeitsilKV 72,89.

Naiset,

100 m (-0,5 m/s): 1) Katri Mustola KalajJu 12,14 (ent. ennätys 12,77 -14). – 1. alkuerä (-1,9): 1) Mustola 12,30.

200 m (-0,1 m/s): 1) Katri Mustola KalajJu 24,71, 2) Mette Baas 17 VeitsilKV 25,68, 3) Emma Mäkikallio 15 PohjanKo 26,08.

Pituus: 1) Katja Kangas PohjanKo 565 (0,8 m/s).

SAARIJÄRVI 12.-13.8.2017 Keski-Suomen junnumestaruuskilpailut

1. päivä 12.8.

Pojat,

1000 m: 1) Aapo Virkajärvi 10 KaipVi 3.21,64.

Seiväs: 1) Tommi Järvenpää 11 KeurKi 280.

3-loikka: 1) Jonatan Kinnunen 15 PihtipTu 13,26 (0,5 m/s).

Tytöt,

1500 m ej: 1) Venla Saari 14 JKU 5.03,22 (14-v. ka-2), 2) Iiris Helander 14 JKU 5.34,05.

300 m aj: 1) Heidi Salminen 14 JKU 45,97.

Kiekko (750 g): 1) Vilma Räsänen 14 ViitasVi 40,55.

Keihäs (400 g): 1) Helmiina Kynnäs 13 SaarijPu 42,49.

2. päivä 13.8.

Pojat,

Korkeus: 1) Niilopekka Muhonen 11 KivijKi 150.

Keihäs (400 g): 1) Topi Räsänen 11 ViitasVi 41,88.

Tytöt,

300 m: 1) Heidi Salminen 14 JKU 43,13.

2000 m: 1) Alisa Virtanen 15 JKU 6.39,10.

600 m kävely: 1) Emma Hiironen 9 PihtipTu 3.10,66.

60 m aj (76,2 cm, -0,8 m/s): 1) Alisa Seilonen 13 JKU 9,44.

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 14 ViitasVi 46,70.

TURKU 12.-13.8.2017 Varsinais-Suomen junnumestaruuskilpailut

1. päivä 12.8.

Pojat,

60 m (1,4 m/s): 1) Eero Honkanen 11 TuUL 8,50.

800 m: 1) Tuure Haapanen 15 TuUL 2.04,35.

Tytöt,

100 m (0,7 m/s): 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 12,49.

300 m aj: 1) Iida Verainen 14 NouSu 45,86 (14-v. erän voittaja), 2) Linnea Loukola 15 RaisKu 46,92.

Pituus (1 m ponnistusvyöhyke): 1) Alisa Launonen (7-v.) NaantLö 401.

Kuula (2,5 kg): 1) Pinja Naula 13 TuUL 13,28.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,32.

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 58,91, 2) Marika Virtanen 14 SomEsa 53,00.

2. päivä 13.8.

Pojat,

2000 m: 1) Veikka Sarén 15 SomEsa 5.54,08, 2) Tuure Haapanen 15 TuUL 5.59,19.

60 m aj (60 cm, 2,7 m/s): 1) Eero Honkanen 11 TuUL 9,85.

Seiväs: 1) Otto Hiivola 13 KalannVa 341.

Tytöt,

60 m (1,8 m/s): 1) Alisa Launonen (7-v.) NaantLö 6,60.

200 m (2,3 m/s): 1) Pinja Naula 13 TuUL 26,48.

300 m: 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 41,55, 2) Iida Verainen 14 NouSu 42,68, 3) Emma Tainio 14 PaimU 42,89. – (Verainen ja Tainio juoksivat 14-v. erässä.)

80 m aj (76,2 cm, 2,3 m/s): 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 11,88.

Seiväs: 1) Linnea Sariola 10 SomEsa 205.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Naula 13 TuUL 41,99.

Moukari (2,5 kg): 1) Ellen Uschanow 12 RaisKu 42,61.

TUUSULA, Hyrylä 12.-13.8.2017 Keski-Uudenmaan kansalliset juniorikilpailut

1. päivä 12.8.

Pojat,

60 m (1,7 m/s): 1) Miki Likander 13 LUM 7,91.

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 48,39.

Keihäs (400 g): 1) Miki Likander 13 LUM 49,40.

Tytöt,

60 m (1,9 m/s): 1) Teresa Perttilä 12 HIFK 8,24.

100 m (1,3 m/s): 1) Inka Pöyry 13 HIFK 12,71, 2) Helmi Isometsä 13 SibVa 12,77.

1000 m: 1) Elma Hannikainen 12 VU 3.03,24, 2) Noomi Malmgren 13 SjuIF 3.05,48.

300 m aj: 1) Mimi Kontala 14 HKV 46,97, 2) Carla Liukkonen 13 SjuIF 47,31, 3) Pinja Kotinurmi 15 LA 47.48 (B-erän voittaja).

Korkeus: 1) Adriana Kalymialaris 10 HIFK 138. – N9 Korkeus: 1) Ruth Toivola 9 HyvinkSU 125.

2. päivä 13.8.

Miehet,

200 m (0,9 m/s): … 2) Petri Ihander KUYU 23,40 (moniottelija, ent. ennätys 30,40 -09).

3000 m kävely: 1) Jerry Jokinen 15 NaantLö 13.17,98 (15-v. ka-2), 2) Valtteri Kalanti 13 HämTa 14.56,29.

5000 m kävely: 1) Aatu Komulainen 17 KUYU 23.47,25.

Kuula (2,5 kg): 1) Mico Lampinen 11 HKV 12,50, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 11,70.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 43,84, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 36,70.

Keihäs: 1) Joonas Hyvärinen KUYU 65,23, 2) Petri Ihander KUYU 53,74.

Naiset,

200 m (2,5 m/s): 1) Sanni Mahonen 19 KUYU 24,67, 2) Kerttu Latvala 16 KUYU 24,87, 3) Nea Laine 18 HämTa 25,67, 4) Saara Keskitalo 17 EspTa 25,76, 5) Reetta Kämäräinen 17 EspTa 25,93 … 10) Teresa Perttilä 12 HIFK 26,91. – (Latvala, Keskitalo ja Kämäräinen 17-v. erässä -0,1 m/s. Perttilä voitti 13-v. erän -0,4 m/s.)

300 m: 1) Inka Pöyry 13 HIFK 41,25, 2) Helmi Isometsä 13 SibVa 41,73 (B-erän voittaja).

60 m aj (76,2 cm, 1,5 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 9,23, 2) Liina Tervo 13 KUYU 9,49.

Korkeus: 1) Ella Junnila 19 JanJa 180, 2) Saga Vanninen 14 TP 167, 3) Lotta Putkiranta 14 EspTa 167.

Pituus: 1) Niina Kelo 37 KUYU 499 (0,5 m/s).

Pituus (1 m ponnistusvyöhyke): 1) Adriana Kalymialaris 10 HIFK 435.

Keihäs: 1) Niina Kelo 37 KUYU 42,66.

HELSINKI, Eläintarha 14.8.2017 Poliisi-Voimailijoiden moukarin- ja painonheittokilpailut

Miehet,

Paino (11,34 kg): 1) Petri Puhakainen 52 EspTa 16.60. – Ikätasoitus: 17,90.

Moukari: 1) Aleksi Nieminen RekolRa 59,77.

Moukari (3 kg): 1) Mikko Huhta NurmijYU 50,29.

Naiset,

Paino (7,26 kg): 1) Erja Rinne 57 HKV 11,34. – Ikätasoitus: 15,25.

Paino (5,44 kg): 1) Siv Karlström 61 HIFK 12,85, 2) Annamaija Kukka 71 SpoVe 9,48. – Ikätasoitus: Karlström 15,85, Kukka 14,24.

Moukari: 1) Hannamari Kinnunen JKU 50,04.

PORVOO, Hamari 14.8.2017 Porvoon seiväscup

Tytöt,

Seiväs: … 3) Erin Johansson 10 BorgåAk 210.

UUSIKAUPUNKI 14.8.2017 Sinikka Tyynelän Suomen ennätyksen 40-vuotiskilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Valtteri Välimäki UKK 197.

Kiekko: 1) Topi Laitila 32 TeuvRi 47,57.

Naiset,

1500 m: 1) Anni Suominen RaisKu 4.40,75 … 4) Heljä-Viivi Unkila 15 FinMR 4.52,22, 5) Venla Ranta 17 LempKi 4.52,91.

Kiekko: 1) Pauliina Aalto 37 RaisKu 49,49, 2) Anna Olkkonen HartVo 44,79, 3) Elina Mattila TuUL 44,68, 4) Netta-Nana Mäkkylä KankaanpSL 40,14.

VANTAA, Hiekkaharju 14.8.2017 Kenttäurheilijat-58:n junnukilpailut

Pojat,

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 52,00.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 43,00.

 

Edellinen kotimaankatsaus 8.-11.8.

 

olli_takala.jpg
Olli Takala sijoittui toiseksi Kalevan kisoissa ja tähtää seuraavaksi Ruotsi-otteluun 2.-3. syyskuuta Tukholmassa.