Arvokilpailutiimit 2017-2020

Suomen Urheiluliitto on koonnut kahdeksan arvokilpailutiimiä joista valitaan SUL:n arvokilpailujärjestelmän kilpailuihin osallistuviin joukkueisiin johto vuosina 2017-2020.
Suomen Urheiluliiton lääketieteellinen valiokunta täydentää terveydenhuollon tiimejä lääkärien osalta.

Arvokilpailujen ja maaottelujen joukkueiden johdon nimeää SUL:n valmennuksen johtoryhmä tiimin vetäjän/vetäjien esityksen pohjalta.

Lisätietoja antavat:
Lassi Korhonen, maajoukkuemanageri 040 709 6037, lassi.korhonen@sul.fi
Jorma Kemppainen, valmennusjohtaja, 040 616 609, jorma.kemppainen@sul.fi

 

Suomen Urheiluliitto ry
Arvokilpailutiimit 2017-2020

Yleisen sarjan tiimi

Tiimin vetäjä /
joukkueen johtaja

Jorma Kemppainen

Joukkueen varajohtajat
Harri Aalto
Lassi Korhonen

Valmentajat
Janne Alin
Tom Andtbacka
Suren Ghazaryan
Harri Huhtala
Hannu Hämäläinen
Jussi Ihamäki
Eeva Kantomäki
Jukka Keskisalo
Jarno Koivunen
Valentin Kononen
Janne Lahtinen
Jani Lehtinen
Petteri Piironen
Petra Stenman

Terveydenhuoltotiimi
Janne Hiukka
Lauri Hyvärinen
Lasse Juusela
Petri Kukkamäki
Marita Lång
Jari Malinen
Pentti Niemi
Aki Rissanen

Huolto
Milla Kelo
Lassi Korhonen
Miikka Kelo
Pekka Nurmi
Susann Sundkvist

Ravintoasiantuntijat
Ida Heikura
Veli-Pekka Valkonen

Psyykkinen valmentaja
Satu Kaski

Kisapappi
Leena Huovinen

Nuorten tiimi 1 (22-v 2017-2018)

Tiimin vetäjä /
joukkueen johtaja

Antti Leskinen

Valmentajat
Jarkko Finni
Harri Huhtala
Mika Lönnblad
Pekka Nurmi
Olavi Parjanen
Olli Pulkkanen
Vesa Rantanen
Arto Rinta-aho
Steve Rippon
Petri Ruotsalainen
Diari Sharifi
Marjukka Suihko
Pirpa Takki
Janne Ukonmaanaho
Perttu Uotila
Matti Vesterinen
Jukka Vähäkangas

Terveydenhuoltotiimi
Janne Hiukka
Anssi Liimatta
Markus Linna
Tiina Louhimo
Tuomo Pieti
Juuso Sillanpää
Jani Vottonen

Huolto
Miikka Kelo
Milla Kelo
Janni Lehtinen
Tanja Niemi
Eemeli Salomäki

 

Nuorten tiimi 2 (19-v 2017-2018 / 22-v 2019-2020)

Tiimin vetäjät / joukkueen johtajat
Hannu Hämäläinen
Tapio Rajamäki

Valmentajat
Janne Alin
Lotta Bryggare
Hannu Hämäläinen
Jussi Ihamäki
Jesse Jokinen
Eeva Kantomäki
Otto Kilpi
Mikko Kuivinen
Kalle Lehmusvuori
Jani Lehtinen
Harri Leivonen
Mika Lönnblad
Anneli Nummela
Olavi Parjanen
Otto Raja-aho
Vesa Rantanen
Heini Sistonen
Petra Stenman
Timo Uusipere
Rami Virlander
Mikael Westö
Harri Yli-Kotila

Terveydenhuoltotiimi
Lauri Hyvärinen
Markus Linna
Tiina Louhimo
Marita Lång
Kimmo Pölönen
Juuso Sillanpää
Otto Raja-aho

Huolto
Jukka Lahti
Tapio Rajamäki
Sanna Saarman
Jani Vottonen

Psyykkinen valmennus
Marja Kokkonen
Aleksi Tossavainen

Nuorten tiimi 3 (17-v 2017-2018 / 19-v 2019-2020)

Tiimin vetäjät / joukkueen johtajat
Jaakko Erkinheimo
Tommi Evilä

Valmentajat
Jarmo Eronen
Tommi Huotilainen
Mikaela Ingberg
Juha Isolehto
Miikka Kelo
Otto Kilpi
Katja Kuusela
Petri Kykyri
Pekka Lehtinen
Antti Mero
Aki Nummela
Leena Paldanius
Pasi Pitkänen
Olli Pulkkanen
Jarmo Pöyry
Kalle-Pekka Tiihonen

Huolto
Markku Kytölä
Svea Kytölä

Terveydenhuoltotiimi
Lasse Juusela
Sini Nupponen
Jussi Töyrylä
Miika Wynne-Ellis

Psyykkinen valmennus
Linda Elo
Susanna Jääskeläinen

 

Kestotiimi

Tiimin vetäjä
Jukka Keskisalo

Valmentajat
Tom Andtbacka
Mikko Kuivinen
Petri Kykyri
Pekka Lehtinen
Aki Nummela
Anneli Nummela
Olli Pulkkanen
Janne Ukonmaanaho
Timo Uusipere
Rami Virlander

Terveydenhuoltotiimi
Toni Krohns
Aki Rissanen

 

Kilpakävelytiimi

Tiimin vetäjä
Jani Lehtinen

Valmentajat
Antti Kempas
Marko Kivimäki
Valentin Kononen
Reima Salonen
Marko Kivimäki
Helena Åström

Terveydenhuoltotiimi
Markku Leppänen
Juha Pönniä

 

Moniottelutiimi

Tiimin vetäjä / joukkueen johtaja
Janne Lahtinen

Valmentajat
Lauri Hassi
Jarmo Heikkinen
Jesse Jokinen
Matti Liimatainen
Mika Vakkuri
Matti Vesterinen

Huolto
Henri Hämäläinen
Jukka Lahti

Terveydenhuoltotiimi
Suvi Lahtinen
Erkki Pudas
Diari Sharifi
Otto Raja-aho

 

Paratiimi

Tiimin vetäjä / joukkueen johtaja
Maarit Kurki

Valmentajat
Juha Flinck
Kimmo Kinnunen
Matti Laatikainen
Markku Niinimäki
Heini Sistonen
Janne Keränen

Huolto
Jesper Oja
Sonja Turnbull-Smith
Pekka Tähti

Terveydenhuoltotiimi
Reijo Heikkinen
Jukka Kesälä
Jenni Parkkonen

Kisapappi
Olli-Pekka Silfverhuth