Nimetyt maajoukkueet 2016

Suomen joukkue 22-vuotiaiden Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailuissa Espoon, Leppävaarassa 20.-21.8.2016.

Miehet:

100 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat (kauden paras/ennätys) 10,42/10,40, Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat 10,49, Heikki Nieminen Janakkalan Jana 10,73.                       

200 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 21,09/20,89, Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö 21,39, Willem Kajander Borgå Akilles 21,97/21,92.        

400 m: Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö 48,19, Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna 48,83, Juho Pirskanen Kuopion Reipas 49,17/48,67.

800 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 1.51,20/1.51,02, Sami Hänninen Kuopion Reipas 1.54,15

1500 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 3.47,45, Samu Mikkonen Kuopion Reipas 3.50,70

5000 m: Samu Mikkonen Kuopion Reipas 14.40,67, Eero Saleva Sjundeå IF 15.06,61/14.49,94.

110 m aj: Elmo Savola Lappajärven Veikot 14,66/14,49, Niko Tahvanainen Pyhäselän Urheilijat 15,04/14,71.

400 m aj: Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 51,78/51,09, Jevgeni Aleksandrov Helsingfors IFK 54,81.

3000 m ej: Otto Loukkalahti IF Raseborg 9.18,51, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat 9.24,77

Korkeus: Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut 206, Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat 210

Seiväs: Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat 550, Niko Koskinen Janakkalan Jana 537.

Pituus: Kristian Bäck Vasa IS 795, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 750/756, Kristian Pulli Kaipolan Vire 792.

Kolmiloikka: Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 16,24, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 16,16/16.18.

Kuula: Timo Kööpikkä Laihian Luja 18,54, Matti Sivonen Kuivasjärven Aura 17,17/17,83.

Kiekko: Olli Takala Lahden Ahkera 53,13, Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat 55,24.

Moukari: Tommi Remes Kiuruveden Urheilijat 72,55, Markus Kokkonen Pyhäselän Urheilijat 69,83.

Keihäs: Jami Kinnunen Äänekosken Urheilijat 75,20, Joni Karvinen Tampereen Pyrintö 80,04.

4 x 100m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,42/10,40, Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat 10,49, Heikki Nieminen Janakkalan Jana 10,73, Willem Kajander Borgå Akilles 10,72.

4 x 400m: Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 47,87/47,72, Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö 48,19, Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna 48,83, Juho Pirskanen Kuopion Reipas 49,17/48,67.

Naiset:

100 m: Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 11,62, Anna Hämäläinen Seinäjoen Seudun Urheilijat 11,69, Sanna Luukkonen Posion Pyrintö 12,06.

200 m: Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 23,76, Anna Hämäläinen Seinäjoen Seudun Urheilijat 23,70.

400 m: Eveliina Määttänen Kenttäurheilijat -58 54,86/54,69, Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot 55,41, Ida Ravaska Veitsiluodon Kisa-Veikot 57,07.

800 m: Kirsi Pekkanen Kuopion Reipas 2.13,58, Roosa Lahtinen Tampereen Pyrintö 2.13,50/2.12,65.

1500 m: Aino Kivenmäki Kuortaneen Kunto 4.39,07, Amanda Virtanen Turun Urheiluliitto 4.43,22

5000 m: Aino Kivenmäki Kuortaneen Kunto 17.08,29, Katri Niemistö Jyväskylän Kenttäurheilijat 17.58,92/17.45,97.

100 m aj: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 13,16, Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,43.

400 m aj: Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58 56,95, Kirsi Pekkanen Kuopion Reipas 59,28/ 59,01.

3000 m ej: Sofia Muinonen Espoon Tapiot 10.53,15, Linnea Harala Someron Esa 11.24,34.

Korkeus: Elin Pajunen IF Åsarna 178, Sini Lällä Oriveden Ponnistus 176/184.

Seiväs: Aino Siitonen Helsingin Kisa-Veikot 430, Rosanna Ojala Tampereen Pyrintö 360/ 390.

Pituus: Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58 619/62, Kristiina Vuorvirta Espoon Tapiot 622.

Kolmiloikka: Salli Kokkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,30, Heini Vainionpää Helsingfors IFK 12,03/12,51.

Kuula: Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 14,71, Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire 14,18.

Kiekko: Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 56,85, Vilma Paakkala Espoon Tapiot 50,02 /50,67.

Moukari: Inga Linna Riihimäen Kisko 67,40/68,25, Tiina Rinnekari Nurmijärven Yleisurheilu 59,69 / 61,46.

Keihäs: Saara Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 51,80, Jatta-Mari Jääskeläinen Turun Urheiluliitto 49,47/51,86.

4 x 100m: Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 11,62, Anna Hämäläinen Seinäjoen Seudun Urheilijat 11,69, Sanna Luukkonen Posion Pyrintö 12,06, Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 12.09 -15

4 x 400m: Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58 53,14, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 54,86, Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot 55,41, Ida Ravaska Veitsiluodon Kisa-Veikot 57,07

JOUKKUEEN JOHTO

Joukkueenjohtaja: Antti Leskinen

Lääkäri: Aki Kanervo

Lihashuolto: Markus Linna, Kimmo Pölönen

Huolto: Milla Kelo, Janni Lehtinen

Valmentajat:

Pikajuoksut: Antti Haapakoski, Marjukka Suihko

Kestävyysjuoksut: Saila Kettunen, Anneli Nummela

Hypyt: Pekka Nurmi, Susann Sundkvist 

Heitot: Mika Reijonen, Kimmo Kinnunen

Suomen joukkue 19-vuotiaiden PM-kilpailuihin ja Pohjoismaiseen maaotteluun. Kilpailu käydään 13.-14.8.2016 Reykjavikissa.

Miehet:

100 m: Santeri Kuusiniemi Lempäälän Kisa 10,76, Niko Vainionpää Teuvan Rivakka 10,79.

200 m: Santeri Kuusiniemi Lempäälän Kisa 21,82, Tuukka Huuskola Esbo IF 21,93.

400 m: Markus Teijula Naantalin Löyly 47,63, Filiph Johansson Gamlakarleby IF 48,64 / 48,52 -15.

800 m: Markus Teijula Naantalin Löyly 1.50,08, Konsta Hämäläinen Sulkavan Urheilijat 1.55,79.

1500 m: Robin Ryynänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Järvenpää 3.51,08, Samuli Hussa Limingan Niittomiehet 3.55,77.

5000 m: Robin Ryynänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Järvenpää 14.46,28, Teemu Visala Valkeakosken Haka 15.20,04.

3000 m ej: Jere Alén Karkkilan Pojat 9.24,85, Mikko Hirvonen Kuopion Reipas 9.29,27.

110 m aj (99,1 cm): Valtteri Kalliokulju Liedon Parma 13,72, Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,77.

400 m aj: Tuomas Lehtonen Liedon Parma 52,68, Viktor Kantele Borgå Akilles 52,76.

Korkeus: Miro Rastas Raision Kuula 215, Matias Mustonen Lempäälän Kisa 206.

Seiväs: Tommi Holttinen Someron Esa 530, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 530.

Pituus: Valtteri Välläri Janakkalan Jana 725, Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 716.

3-loikka: Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat 15.40, Veikko Nugraha Espoon Tapiot 15,04.

Kuula (6 kg): Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto 19,16, Ville Välimaa Kenttäurheilijat -58 Vantaa 17,23.

Kiekko (1,75 kg): Veikko Laitinen Keuruun Kisailijat 55,65, Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto 50,75.

Moukari (6 kg): Aleksi Jaakkola Nokian Urheilijat 80,54, Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 78,10.                

Keihäs: Toni Keränen Limingan Niittomiehet 70,66, Jaakko Hauta-aho Töysän Veto 67,02.

4x100 m: Santeri Kuusiniemi, Niko Vainionpää, Tuukka Huuskola, Valtteri Kalliokulju, Ilari Manninen.

4x400 m: Markus Teijula, Filiph Johansson, Tuomas Lehtonen, Viktor Kantele.

Naiset:

100 m: Henriikka Parpala Kokkolan Veikot 11,86, Taika Koilahti Turun Weikot 12,21.

200 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 24,13, Taika Koilahti Turun Weikot 24,42 / 24,41 -15.

400 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 54,36, Kira Kruuti Helsingin Kisa-Veikot 55,93.

800 m: Saija Seppä Suolahden Urho Äänekoski 2.07,91, Janette Niemi Haminan Ponteva 2.11,99.

1500 m: Saija Seppä Suolahden Urho Äänekoski 4.21,88, Heidi Kuuttinen IF Kraft Närpiö 4.39,39.

3000 m: Heidi Kuuttinen IF Kraft Närpiö 9.51,90, Lycke Karlsson Vasa Iddrottssällskap 10.09,78.

100 m aj: Saga Kivekäs Espoon Tapiot 13,88, Heta Rasinkangas Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,12.

400 m aj: Jessica Rautelin Esbo IF 60,24 / 59,62 -14, Annika Hannola Helsingin Kisa-Veikot 61,35.

3000 m ej: Anna Hyvärinen Turun Urheiluliitto 11.57,03 / 11.35,98 -15.

Korkeus: Elina Kakko Perttelin Peikot Salo 179 / 183 -14, Ilona Äyräväinen Karhulan Katajaiset Kotka 181.

Seiväs: Elina Lampela Oulun Pyrintö 405 / 416 -15, Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot 395.

Pituus: Taika Koilahti Turun Weikot 605, Jessica Rautelin Esbo IF 591.

3-loikka: Laura Rautiainen Saarijärven Pullistus 12,45, Veera Möttönen Raahen Vesa 12,38.

Kuula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 15,16, Henna Sallinen Savonlinnan Riento 14,05.

Kiekko: Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 51,23, Henna Sallinen Savonlinnan Riento 46,07.

Moukari: Krista Tervo Karhulan Katajaiset 64,63, Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu 62,67 / 63,04 -15.

Keihäs: Suvi Kemppainen Kajaanin Kipinä 46,34, Emmi Heino Karkkilan Pojat 46,30 / 46,81 -15.

4x100 m: Aino Pulkkinen, Henriikka Parpala, Taika Koilahti, Saga Kivekäs, Kira Kruuti.

4x400 m: Aino Pulkkinen, Kira Kruuti, Jessica Rautelin, Janette Niemi, Annika Hannola.

Johto: 

Johtaja Harri Aalto.

Lääkäri Jonne Väisänen.

Pikajuoksuvalmentajat Pirpa Takki ja Jaakko Kivelä.

Kestävyysjuoksuvalmentaja Perttu Uotila.

Hyppyvalmentajat Harri Aalto ja Pasi Pitkänen.

Heittovalmentaja Kalle Lehmusvuori.

Lihashuoltaja Anssi Liimatta.

Huoltaja Miikka Kelo.

Rio de Janeiron olympiakisat

Rio de Janeiron olympiakisojen yleisurheiluun toistaiseksi valitut (yleisurheilu kilpaillaan Riossa 12.-21.8.):

Miehet:

400 m aj: Oskari Mörö Esbo if

Moukari: David Söderberg IF Vom

50 km:n kävely: Aleksi Ojala Turun Weikot, Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas, Aku Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Keihäs: Tero Pitkämäki Seinäjoen seudun Urheilijat, Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo. Kolmas heittäjä on Ari Mannio Lehtimäen Jyske tai Teemu Wirkkala Toholammin Urheilijat (paikka ratkaistaan Kalevan kisoissa).

Naiset:

100 m:n aj: Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto

Maraton: Anne-Mari Hyryläinen Helsingin Jyry

10 000 m: Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi (jää kisoista pois jalkavaivan takia)

3000 m ej: Sandra Eriksson IK Falken

Seiväs: Wilma Murto Salon Vilpas, Minna Nikkanen Someron Esa

Korkeus: Linda Sandblom HIK Hanko

Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy

Keihäs: Sanni Utriainen Tampereen Pyrintö

Amsterdamin EM-kilpailut

Amsterdamissa (6.-10.7.) kilpailtaviin EM-kisoihin valitut urheilijat:

Miehet:

200 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat,

110 m aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat

400 m aj: Jussi Kanervo HIFK-yleisurheilu, Oskari Mörö Esbo Idrottsförening

Puolimaraton: Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö,

Pituus: Henri Väyrynen Kajaanin Kipinä, Kristian Bäck Vasa Idrottsällskap, Eero Haapala Seinäjoen Seudun Urheilijat

Kuula: Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku

Moukari Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa, David Söderberg IF VOM

Keihäs: Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat, Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo, Ari Mannio Lehtimäen Jyske sekä Teemu Wirkkala Toholammin Urheilijat kotiinjäävä varaheittäjä.

4x100 m: Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat, Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot, Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat ja Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat sekä Hannu Hämäläinen Hämeenlinnan Tarmo kotiin jäävä varajuoksija.

Naiset:

100 ja 200 m: Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat

10 000 Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi, Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilumiehet, Puolimaraton Anne-Mari Hyryläinen Helsingin Jyry, Minna Lamminen Helsingin Kisa-Veikot, Laura Manninen (os. Markovaara) Kenttäurheilijat -58, Vantaa,

100 m aj: Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto. Reetta Hurske Tampereen Pyrintö

400 m aj: Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot, Venla Paunonen Turun Urheiluliitto, Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58, Vantaa.

3000 m ej: Sandra Eriksson IK Falken, Camilla Richardsson Vasa Idrottsällskap

Seiväs: Wilma Murto Salon Vilpas, Minna Nikkanen Someron Esa

Korkeus: Linda Sandblom HangöIK Friidrott

Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy

Kiekko: Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat

Moukari: Merja Korpela Soinin Sisu, Inga Linna Riihimäen Kisko

Keihäs: Sanni Utriainen Tampereen Pyrintö, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat ja Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat sekä Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat kotiinjäävä varaheittäjä.

Valituista Alisa Vainio ja Sanna Kämäräinen jäävät joukkueesta pois.

Suomen joukkue 19-vuotiaiden MM-kisoissa Puolan Bydgoszczissa 19.-24.7 

Miehet:                      

5000 m: Robin Ryynänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 3000 m 8.12,68

110 m aj: Valtteri Kalliokulju Liedon Parma 13,72, Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,77

Seiväs: Tommi Holttinen Someron Esa 527, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 510 / 526 hallissa -16, kotiin jäävä varaedustaja Eetu Turakainen Turun Urheiluliitto 510

Moukari: Aleksi Jaakkola Nokian Urheilijat 80,54, Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 78,10

10-ottelu: Tuomas Valle Helsingin Kisa-Veikot 7223

Naiset:

800 m: Saija Seppä Suolahden Urho 2.08,21

1500 m: Saija Seppä Suolahden Urho 4.21,88

10000 m kävely: Taika Nummi Espoon Tapiot 45,01, Enni Nurmi Espoon Tapiot 46,58

Seiväs: Wilma Murto Salon Vilpas 452, 471 hallissa -16

Kuula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 15,16

Kiekko: Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 51,23

Moukari: Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu 61,74 / 63,04 -15, Krista Tervo Karhulan Katajaiset 64,17, kotiin jäävä varaedustaja Emilia Olkkonen Ristiinan Urheilijat 60,40

Seitsenottelu: Maria Huntington Tampereen Pyrintö 5492, Jessica Rautelin Esbo IF 5361

Joukkueen johto

Joukkueenjohtaja:  Antti Leskinen

Lääkäri: Kaisa Virtanen

Lihashuolto: Janne Hiukka

Valmentajat            

Pikajuoksut: Antti Haapakoski

Kestävyysjuoksut: Antti Leskinen         

Seiväs: Steve Rippon

Heitot: Janne Alin, Harri Huhtala

Moniottelut: Matti Liimatainen

Kilpakävely: Jani Lehtinen

Suomen joukkue 17-vuotiaiden Euroopan mestaruuskilpailuissa Tbilisissä, Georgiassa 12.-18.7.2016

Miehet:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö kauden paras 10,62, Lauri Tuomilehto Borgå Akilles 10,62/ ennätys 10,60 -15

200 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö 21,60

3000 m: Tomi Lehto Espoon Tapiot 8.38.33/8.32,12 hallissa -16

400 m aj: Atte Kurkikangas Tammelan Ryske 54,53

2000 m ej: Wilho Hautala Lahden Ahkera 6.06,28, Tomi Lehto Espoon Tapiot 6.00,23

Seiväs: Jere Keskinen Vaasan Toverit 465/480 hallissa -16, Santtu Koskiaho Karijoen Tappara 460/470 hallissa -16

Kolmiloikka: Joska Tommola Lahden Ahkera 14,83

Kuula: Eero Ahola Porin Yleisurheilu 21,34, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 20,60/20,85 hallissa -16

Kiekko: Eero Ahola Porin Yleisurheilu 57,08

Moukari: Veikka Koskinen Kauhajoen Karhu 69,10

Keihäs: Teemu Narvi Kankaanpään Seudun Leisku 72,80, Juhani Hauta-aho Töysän Veto 71,34, kotiin jäävä varamies Hermanni Hakasuo Lauttakylän Luja 68,05

Viestikisa: 100 m + 200 m + 300 m + 400 m: Juoksijat valitaan valintajärjestelmän mukaisesti joukkueen sisältä urheilijoiden henkilökohtaisten lajien aikataulujen sallimissa puitteissa.

Naiset:

100 m: Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 12,06,

400 m aj: Viivi Lehikoinen Helsingfors IFK 57,96/57,74 -15, Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö 61,03.

2000 m ej: Aino Kuljukka Lahden Ahkera 6.52,93, Astrid Snäll Forssan Salama 7.00,75

Seiväs: Saga Andersson Esbo IF 400, Alina Strömberg Larsmo IF 400

Pituus: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 609, Ada Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 595

Kolmiloikka: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,91 / 13,08 hallissa -16

Kiekko: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 48,88/50,44 -15

Moukari: Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire 66,98

Keihäs: Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 55,00, Sofia Pölkky Seinäjoen Seudun Urheilijat 52,54

Seitsenottelu: Iina-Kaisa Mäkelä Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 5232 / 5276 -15

Medley Relay 100 m + 200 m + 300 m + 400 m: Juoksijat valitaan valintajärjestelmän mukaisesti joukkueen sisältä urheilijoiden henkilökohtaisten lajien aikataulujen sallimissa puitteissa.

JOUKKUEEN JOHTO

Joukkueenjohtaja: Tapio Rajamäki                                         

Lääkäri: Timo Lautamatti

Lihashuolto: Jani Vottonen

Huolto: Pirjo Puskala          

Valmentajat:                           

Pikajuoksut: Jaakko Erkinheimom; Ari Koivisto.             

Kestävyysjuoksut Markku Rimpiläinen

Hypyt Paula Laakso, Mikael Westö              

Heitot: Mervi Lauren         

Seitsenottelu: Ari Koivisto             

MM-joukkuekävelyt

Suomen joukkue kävelyn MM-joukkuekilpailussa Roomassa (7.-8.5.):

Miehet:

50 km: Eemeli Kiiski Esbo Idrottsförening.

20 km: Matias Korpela Turun Urheiluliitto, Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas, Aleksi Ojala Turun Weikot, Veli-Matti "Aku" Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Naiset:

19-v. 10 km: Taika Nummi Espoon Tapiot, Enni Nurmi Espoon Tapiot.

50 kilometrin kilpailu kävellään sunnuntaina 8.5. ja muut matkat lauantaina 7.5.

Joukkueen johtaja: Marko Kivimäki

Valmentajat: Kari Ahonen, Jani Lehtinen

Lääkäri: Timo Kuusisto

Fysioterapeutti: Jari Malinen

MM-hallit

Portland, USA 17.-20.3,

Naiset, kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy, Sanna Nygård Vasa IS

Pohjoismainen hallimaaottelu:

Suomen joukkue Växjössä Ruotsissa 13. helmikuuta:

Miehet:

60 m: Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat (kauden paras 6,81, ennätys 6,79), Ville Myllymäki Kankaanpään Seudun Leisku (6,81/6,70).

200 m: Jani Koskela Tampereen Pyrintö (21,58 yp. /21,55), Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat (21,43 yp. /21,86).

400 m: Erik Back HIFK-friidrott (49,03 yp./49,91), Antti Kokkonen Oulun Pyrintö (49,25 yp./49,42).

800 m: Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö (1.48,83 yp./1.51,99), Markus Teijula Naantalin Löyly (1.51,50 yp./1.59,72).

1500 m: Ilari Piipponen Karhulan Katajaiset (-/3.50,55), Tommi Sundell Porin Yleisurheilu (3.51,85/3.47,95).

3000 m: Jimmy Finnholm IK Falken (8.18,25 yp./8.33,44), Ossi Kekki Lahden Ahkera (8.17,99 yp./8.42,14).

60 m aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat (7,85/7,81), Ville Rajala Alajärven Ankkurit (7,99/7,99).

Korkeus: Samuli Eriksson Salon Vilpas (207/210), Mauri Kaattari Himangan Urheilijat (209/216).

Seiväs: Niko Koskinen Janakkalan Jana (535/535), Eemeli Salomäki Someron Esa (535/555).

Pituus: Kristian Bäck Vasa Idrottsällskap (749/749), Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 (756).

Kolmiloikka: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet (16,23), Ville Mylläri Heinäveden Yleisurheilu (14,94/15,48).

Kuula: Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku (18,56/20,09), Timo Kööpikkä Laihian Luja (18,71).

4x200 m: Ahlfors, Koskela, Lakka, Myllymäki, Samuelsson.

Naiset:

60 m: Henriikka Parpala Kokkolan Veikot (kauden paras ja ennätys 7,47), Jasmin Showlah HIFK-friidrott Helsinki (7,51/7,43).

200 m: Jonna Berghem HIK Friidrott (24,00/23,79). Anna Hämäläinen Seinäjoen Seudun Urheilijat (24,04 yp./24,43).

400 m: Katri Mustola Kalajoen Junkkarit (54,18 yp./ 54,18 yp), Kirsi Pekkanen Kuopion Reipas (55,79 yp/56,39).

800 m: Aino Paunonen Turun Urheiluliitto (2.09,49 yp./ 2.15,75), Venla Paunonen Turun Urheiluliitto (2.07,89 yp./2.07,89 yp.)

1500 m: Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat (-/4.26,72), Saara Norrgrann IF Länken (-/4.36,14).

3000 m: Saara Nikander Länsi-Uudenmaan Urheilijat (9.55,89 yp./9.49,80 yp.), Camilla Richardsson Vasa Idrottssällskap (9.31,57).

60 m aj: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö (8,29), Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto (8,23/7,97).

Korkeus: Linda Sandblom HIK Friidrott (184/185), Elina Smolander Lapuan Virkiä (184/184).

Seiväs: Minna Nikkanen Someron Esa (451/460), Wilma Murto Salon Vilpas (471).

Pituus: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu (601), Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat (629/634).

Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy (14,20/14,20), Sanna Nygård Vasa Idrottssällskap (13,63).

Kuula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire (14,35/14,35), Eveliina Rouvali Kuopion Reipas (14,56/14,93).

4x200 m: Berghem, Hämäläinen, Mäkinen, Neziri, Parpala Showlah.

Joukkueen johto:

Johtaja: Jorma Kemppainen

Valmentajat: Tom Andtbacka, Tommy Ekblom, Suren Ghazaryan, Petteri Jouste, Jarno Koivunen, Petra Stenman.

Lääkäri: Aki Kanervo

Lihashuolto: Aki Rissanen

Huolto: Lassi Korhonen

Moniottelumaaottelu

Suomen joukkueet miesten ja naisten Ruotsi-Suomi-Viro- moniottelumaaottelussa, joka kilpaillaan 11.-12.6. Huddingessa Ruotsissa

Naiset: Elisa Kirvesniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat, Henna Palosaari Kuivasjärven Aura, Elina Kakko Perttelin Peikot, Martta Rautala Viipurin Urheilijat

Miehet Juuso Hassi Oriveden Ponnistus, Tommy Barrineau HIFK-friidrott, Petri Lemmetyinen Kenttäurheilijat -58, Tero Ojala Lohtajan Veikot, Elmo Savola Lappajärven Veikot

Suomen joukkue nuorten PM-otteluissa (17-, 19 ja 22-vuotiauiden sarjat). Kilpailu käydään Huddingessa Ruotsissa 11-12.6.

Miehet:

22-v: Petri Ihander Kenttäurheilijat -58, Ville-Veikko Hanninen Janakkalan Jana

19-v: Tuomas Valle Helsingin Kisa-Veikot, Leo Uusimäki Kenttäurheilijat -58, Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna, Artur Hämäläinen Kuortaneen Kunto

17-v. Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat, Jere Liskojärvi Helsingin Tarmo

Naiset:

22-v: Ida Otstavel Pargas Idrottsförening

19-v: Maria Huntington Tampereen Pyrintö, Jessica Rautelin Esbo Idrottsförening, Pinja Pikkupeura.

17-v: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan yleisurheilu, Iina-Kaisa Mäkelä Keski-Uudenmaan yleisurheilu

Joukkueiden johto:

Johtaja Mika Vakkuri

Valmentajat (naisten joukkueet): Tiia Hautala, Matti Liimatainen, Eila Kelo.

Miesten joukkueet: Lauri Hassi, Jesse Jokinen.

Lääkäri Lars Sörensen.

Lihashuolto Niina Saarman-Bartholdi, Erkki Pudas.