Yleisurheiluohjaajatutkinto (YT)

 
TASO 1 -  YLEISURHEILUOHJAAJATUTKINTO (YT)
Tutkinnon osaamistavoite
Tutkinnon jälkeen ohjaaja osaa opettaa ja ohjata lasten liikuntaa ja harjoituksia lapselle turvallisella ja kehittävällä tavalla
Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Mm. ohjaaminen ja lasten yleisurheilun sisältö sekä lasten yleisurheiluvälineet käytännössä. Lähijaksojen kesto on 12 tuntia. Koulutuksessa käytetään sähköistä oppimisympäristöä. Koulutettava valmistautuu tutkinnolle tekemällä annetut ennakkotehtävät.
Ajankohdat ja hinta
Ajankohdat piirikohtaisesti. Hinta on 130 euroa/osanottaja.
Haku
Lisätietoja piirijärjestöjen kotisivuilla ja tiedotteissa.
Koulutusmateriaali
Yleisurheiluohjaajan opas
Valintakriteeri
Hakijalta edellytetään, että hän on vähintään 15-vuotias.

TULEVAT KOULUTUKSET SYKSY 2018

 

Tiedustelut

 

Piirien nuorisopäälliköt ja kouluttajat
EK:
Matti Sutela Matti  050 327 4203, matti.sutela(at)mesta.net
EP: Tanja Hietikko  0400 623 127, tanja.hietikko(at)plu.fi
ES: Noora Sipinen 045 631 5121, noorasipinen(at)gmail.com
Hki:  toimisto(at)helsy.com
Häme: Mika Pelto, 040 519 8397, mika.pelto(at)gmail.com
Kai: Tuomas Karjalainen  044 532 5919, tuomas.karjalainen(at)kainuunliikunta.fi
KP: Tapio Rajamäki, 040 740 8300, tapio.rajamaki(at)sul.fi
KS: Ella Salmela 040 541 9309, inspirella(at)gmail.com
Kym: Janne Pekkola  040 529 2184, janne.pekkola67(at)gmail.com
Lahti:  Joonas Mikkanen 050 4318362, joonas.mikkanen(at)gmail.com 
Lappi/LP:
Nåid: Hilding Wikner 0400 704 728, hilding.wikner(at)kotiportti.fi
PK: Anssi Vänskä 041 453 7332, anssivanska@yahoo.com 
PP: Heikki Aura 050 523 5312, yleisurheilu(at)oulunpyrinto.fi
PS: Tuija Koponen 050 414 5080, tuija.kopo(at)luukku.com
Sat: Elina Kärki 044 022 6677, elina.karki(at)kuntokarki.fi
Uus: Maarit Lindberg 0440803777 maarit.lindberg(at)gmail.com
VS: Juha Oksanen  040 571 4836, varsy.toimisto(at)gmail.com
ÅID: Christian Jansson  045 734 3166 christian.jansson(at)ahs.ax
ÖID: Peter Brandtberg  0500 791 759 peter(at)vomattila.fi

Suomen Urheiluliitto ry
Nuorisopäällikkö Ritva Immonen p. 0400 670 033, ritva.immmonen(at)sul.fi
Koulutuspäällikkö Tapio Rajala p. 0400 442 493, tapio.rajala(at)sul.fi.

Tervetuloa mukaan!