Yleisurheiluohjaajatutkinto (YT)

 
TASO 1 -  YLEISURHEILUOHJAAJATUTKINTO (YT)
Tutkinnon osaamistavoite
Tutkinnon jälkeen ohjaaja osaa opettaa ja ohjata lasten liikuntaa ja harjoituksia lapselle turvallisella ja kehittävällä tavalla
Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Mm. ohjaaminen ja lasten yleisurheilun sisältö sekä lasten yleisurheiluvälineet käytännössä. Lähijaksojen kesto on 12 tuntia. Koulutuksessa käytetään sähköistä oppimisympäristöä. Koulutettava valmistautuu tutkinnolle tekemällä annetut ennakkotehtävät.
Ajankohdat ja hinta
Ajankohdat piirikohtaisesti. Hinta on 130 euroa/osanottaja.
Haku
Lisätietoja piirijärjestöjen kotisivuilla ja tiedotteissa.
Koulutusmateriaali
Yleisurheiluohjaajan opas
Valintakriteeri
Hakijalta edellytetään, että hän on vähintään 15-vuotias.

TULEVAT KOULUTUKSET 2018

Orivesi pe 26.1. ja  su 28.1.
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 22.1.2018 mennessä www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus YTORI2018
Tiedustelut Tanja Niemi 040 525 9518 tai tanja.j.niemi@student.jyu.fi

 

Tiedustelut
 

Piirien nuorisopäälliköt ja kouluttajat
EK:
Matti Sutela Matti  050 327 4203,  matti.sutela(at)mesta.net
EP: Tanja Hietikko  0400 623127, tanja.hietikko(at)plu.fi
ES: Noora Sipinen 045 6315121, noorasipinen(at)gmail.com
Hki:  toimisto(at)helsy.com
Häme: Mika Pelto, mika.pelto(at)gmail.com, p. 040 519 8397
Kai: Tuomas Karjalainen  044 5325919, tuomas.karjalainen@kainuunliikunta.fi
KP: Tapio Rajamäki, 040 7408300, tapio.rajamaki(at)sul.fi
KS: Ella Salmela 040-5419309, inspirella(at)gmail.com
Kym: Janne Pekkola  040 5292184, janne.pekkola67(at)gmail.com
Lahti:  Kirsi Mäenpää  0400 604798, kirsi.maenpaa(at)pp.inet.fi
Lappi/LP:
Nåid: Hilding Wikner 0400 704 728 hilding.wikner(at)kotiportti.fi
PK: Henna Pölönen 044 3147 095, henna_95(at)hotmail.com 
PP: Heikki Aura 0505235312, yleisurheilu(at)oulunpyrinto.fi
PS: Tuija Koponen 050 4145080, tuija.kopo(at)luukku.com
Sat: Elina Kärki 044 022 6677, elina.karki(at)kuntokarki.fi
Uus: Svea Kytölä 0504136592, svea.kytola(at)kesko.fi 
VS: Juha Oksanen  040 571 4836 varsy.toimisto(at)gmail.com
ÅID: Jocke Roiha  040 531 0325 jocke.roiha(at)aland.net 
ÖID: Peter Brandtberg  0500 791 759 peter(at)vomattila.fi

Suomen Urheiluliitto ry
Nuorisopäällikkö Ritva Immonen p. 0400 670 033, ritva.immmonen(at)sul.fi
Koulutuspäällikkö Tapio Rajala p. 0400 442 493, tapio.rajala(at)sul.fi.

Tervetuloa mukaan!