Nuorten yleisurheiluohjaajatutkinto (NYT)

TASO 1 - NUORTEN YLEISURHEILUOHJAAJATUTKINTO (NYT)

Tutkinnon osaamistavoite
Kurssin jälkeen ohjaaja osaa ohjata ja valmentaa lasten ja nuorten harjoitusryhmää huomioiden lasten ja nuorten fyysisen, psyykkisen ja sosiaalisen kasvun sekä kehityksen.
Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Mm. ohjaaminen ja harjoituksen johtaminen, nuorten yleisurheilun perusteet sekä lajiopetus. Kurssi koostuu lähi- ja etäopiskelusta. Lähiopetuksen kesto on noin 40 tuntia.
Koulutusmateriaali
"Yleisurheilua 11-14 vuotiaille" -kirja
Valintakriteeri 
Hakijalta edellytetään, että on hän 15-vuotias ja on käynyt yleisurheiluohjaajatutkinnon.
Ajankohdat ja hinta
Ajankohdat alueittain ja piirikohtaisesti (ks. alla). Hinta on 220 euroa/henkilö.

Tutkintojen ajankohdat v. 2018: 

 

 

ETELÄINEN ja KAAKKOINEN ALUE

Lahti / liikuntakeskus pajulahti 3.-4.3.2018 ja 11.-12.5.2018
Tiedustelut; 
aluepäällikkö Jaakko Erkinheimo p.044 358 6925, jaakko.erkinheimo(at)sul.fi
Ilmoittautumiset tutkinnolle 11.2.2018 mennessä osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus 2018NYTPLAHTI
 
Helsinki / liikuntamylly 15.-17.12.2017 ja 13.-14.1.2018
Tiedustelut;
aluepäällikkö Jaakko Erkinheimo p.044 358 6925, jaakko.erkinheimo(at)sul.fi
Ilmoittautumiset tutkinnolle 4.12.2017 mennessä osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus 2017NYTMYLLY

ITÄINEN ALUE
Tiedustelut:
aluepäällikkö Ilpo Koponen p. 050 4145085, ilpo.koponen(at)sul.fi

LOUNAINEN ALUE

Turku 1.3.-7.4.2018
Ilmoittautumiset viimesitään 24.2.2018 osoitteessa https://varsy.sporttisaitti.com/koulutustoiminta/i-taso-nuorten-yleisurh...
Tiedustelut: aluepäällikkö Mika Tyrkkö p. 044 257 6169, mika.tyrkko(at)sul.fi

 

LÄNTINEN ALUE
Ylivieska 5.-6.5. / Kalajoki 26.-27.5.2018

Ilmoittautumiset tutkinnolle  viimeistään 15.4.2018 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus NYTKEPY2018
Tiedustelut: aluepäällikkö Tapio Rajamäki p. 040 7408300 tai tapio.rajamaki(at)sul.fi

Keuruu 26.-27.5. / Karstula 9.-10.6.2018
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 6.5.2018 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus NYTKESY2018
Tiedustelut: aluepäällikkö Tapio Rajamäki p. 040 7408300 tai tapio.rajamaki(at)sul.fi

Kuortane 3.- 4.11. / 15.-16.12.2018
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 14.10.2018 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus NYTKUO2018
Tiedustelut: aluepäällikkö Tapio Rajamäki p. 040 7408300 tai tapio.rajamaki(at)sul.fi

POHJOINEN ALUE
Tiedustelut: aluepäällikkö Yrjö Kelhä p. 040 588 3894, yrjo.kelha(at)sul.fi

 

TIEDUSTELUT
Aluepäälliköt

Jaakko Erkinheimo p. 044 3586925 (eteläinen ja kaakkoinen alue; (Helsinki, Kymenlaakso, Lahti, Uusimaa, NÅID)
Mika Tyrkkö p. 044 2576169 (lounainen alue; Häme, Varsinais-Suomi, Satakunta)
Tapio Rajamäki p. 040 7408300 (läntinen alue; Etelä-Pohjanmaa, Keski-Suomi, Keski-Pohjanmaa, ÖID)
Ilpo Koponen p. 050 4145085 (itäinen alue; Etelä-Karjala, Etelä-Savo, Pohjois-Karjala, Pohjois-Savo)
Yrjö Kelhä p. 040 588 3894 (pohjoinen alue; Kainuu, Lappi, Länsi-Pohja, Pohjois-Pohjanmaa) 
SUL:n koulutuspäällikkö Tapio Rajala p. 0400 442493,tapio.rajala(at)sul.fi

Yhdyshenkilö piirissä
EK Matti Sutela 050 327 4203 matti.sutela(at)mesta.net 
EP Tanja Hietikko 0400 623 127 tanja.hietikko(at)plu.fi 
ES Noora Sipinen 045 6315 121noorasipinen(at)gmail.com
Helsy  Esko Kuha  0405063301, esko.kuha(at)kolumbus.fi
Häme Mika Pelto 040 519 8397, mika.pelto(at)outlook.com
KP Juha Yrjänä 050 5553052 juha.yrjana(at)kotinet.com 
KS Tomi Nissinen 040 778 6448 kesy.leiritys(at)gmail.com 
Kym 
Lahti 
Nåid  Birgitta Sjöholm 040 754 6430 kitta.sjoholm(at)gmail.com
Lap,LP Esa Valaja 0400 693237 esa.valaja(at)santasport.fi
PK Anssi Vänskä 041 453 7332 anssi.vanska(at)katajayu.fi
PP
PS Tuija Koponen 050 414 5080 tuija.kopo(at)gmail.com
Sat Samu Myllymaa 040 701 2313, samu.myllymaa(at)gmail.com
Uus
VS Juha Oksanen 040 571 4836 varsy.toimisto(at)gmail.com
Öid Johan Nordmyr 050 340 8398 johan(at)yourcoach.fi