Opekoulutus

Vinkkejä ja uusia ideoita yleisurheilun opettamiseen 

Opettajien yleisurheiluillat ovat noin 3 tunnin pituisia yleisurheilun koulutustilaisuuksia, joita järjestävät Suomen Urheiluliiton piirijärjestöt ympäri Suomen.
Tilaisuuksissa käydään läpi lasten yleisurheilulajien perusteita ydinkeskeisen oppimisen näkökulmasta ja käytännön tekemisen kautta. Virikkeitä ja vinkkejä siitä, miten yleisurheilulajeja tulisi eri-ikäisille opettaa, yleisurheiluharjoitteista ja niiksi sopivista leikeistä ja peleistä, sekä myös lasten yleisurheiluvälineistä. Tilaisuudet sopivat niin aloittelijalle kuin kokeneellekin yleisurheilun taitajalle. Kouluttajina toimivat SUL:n piirien kouluttajat.

Ajankohtaista tietoa ja vinkkejä ylesurheiluopetukseen opettaja saa liittymällä H-hetkeen: Liity mukaan. Kouluyleisurheilunmateriaaleja löydät myös H-hetki materiaalipankista: Materiaalit ja kouluyleisurheilulle pohjan rakennat helposti Voitto Onnisen lajiradoilla, jotka löydät: Voitto Onnisen lajiradat

Opettajien yleisurheiluiltoja järjestetään piireittäin ja niiden ajankohdat ja paikat ilmestyvät tälle sivulle. Piirien opekoulutusvastaavat näet alta ja voit myös tiedustella heiltä suoraan opekoulutuksista. Opekoulutus voidaan myös räätälöidä suoraan sinulle, sinun tarpeisiisi ja sinulle sopivana ajankohtana. Kysy lisää!

Etelä-Karjala
Matti Sutela, matti.sutela(at)mesta.net, p. 050 327 4203

Etelä-Pohjanmaa
Tanja Hietikko, tanja-hietikko(at)plu.fi, p. 0400 623 127

Etelä-Savo
Noora Sipinen, noorasipinen(at)gmail.com, p. 045 631 5121

Helsinki
Helsinki: Sanna Saarman, sanna.saarman(at)viipurinurheilijat.fi, p. 046 6243 766
Vantaa: Olli-Pekka Mykkänen, olli.mykkanen(at)vantaansalamat.fi, p. 045 146 6711
Espoo: Mika Reijonen, mikareijonen(at)hotmail.com, p. 045 871 8668

Häme
Mika Pelto, mika.pelto(at)gmail.com, p. 040 519 8397
Elisa Hakanen, elisa.hakanen(at)tampereenpyrintö.fi, p. 050 352 0982

Kainuu
Tuomas Karjalainen, tuomas.karjalainen(at)kainuunliikunta.fi, p. 044 532 5919

Keski-Pohjanmaa
Minna Vörlin, minna.vorlin(at)gmail.com, p. 0400 739 454

Keski-Suomi
Ella Salmela, inspirella(at)gmail.com, 040 541 9309

Kymenlaakso                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Jari-Petteri Partanen, jarzu_(at)hotmail.com, 044 0200716

Lahti
Matti Hannikainen, matti.hannikainen(at)lahdenahkera.fi, p. 044 257 4545

Lappi                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Mikko Niininen, lapinyu.kilpailu(at)gmail.com, 040 823 2324

Länsi-Pohja
Jani Hirsivaara, jani.hirsivaara(at)tornio.fi, p. 040 716 3824

Pohjois-Karjala                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Kimmo Hyppönen, kimmo.hypponen(at)jns.fi, p. 050 436 7839

Pohjois-Pohjanmaa
Heikki Aura, haura76(at)gmail.com, p. 050 523 5312 ja Heidi Ylillehto (Pudasjärvi).

Pohjois-Savo
Ilpo Koponen, ilpo.koponen(at)sul.fi, p. 050 414 5085

Satakunta
Elina Kärki, elina(at)kuntokarki.fi, p. 044 022 6677

Uusimaa
Ani Viherlinna, ani.viherlinna(at)uudy.fi, p. 041 434 9215

Varsinais-Suomi
Juha Oksanen, varsy.toimisto(at)gmail.com, p. 040 571 4836

Österbottens ID
Johan Nordmyr, johan(at)yourcoach.fi, p. 050 340 8398

Tervetuloa mukaan!