TV-kilpailut 2018

Yleisurheilun uudistunut kotimainen tv-kilpailujen sarja Motonet GP koostuu viidestä kilpailusta. Ne käydään Espoossa (13.6.), Kuortaneella (23.6.), Joensuussa (4.7.), Lapinlahdella (28.7.) ja Lappeenrannassa (22.8.).

Kilpailut televisioi Yle. Kesän mittaan Ylen kanavilla nähdään myös Kultainen Keihäs -kilpailu Vantaan Myyrmäessä (26.5.), Moukarikarnevaalit Kaustisella (30.6.) ja Keihäskarnevaalit Pihtiputaalla (1.7.)

Yleisurheilun tv-kesän kotimaisia suurtapahtumia ovat Paavo Nurmi Games Turussa (5.6.), Kalevan kisat Jyväskylässä (19.-22.7), Ruotsi-ottelu Tampereella (31.8.-1.9.) ja SM-viestit Mikkelissä (8.-9.9.).

TV-kilpailusarja 2018
 

Espoo 13.6.
Esko Kuha 
Espoo Tapiot
+ 358 (0) 040 506 3301 
esko.kuha@kolumbus.fi

Kuortane 23.6.
Lauriina Aninko
lauriina.aninko@kuortane.fi
+ 358 (0)040 631 7442

Joensuu 4.7.
Tuomo Lehtinen
+358 (0)40 774 0403
tuomo.lehtinen@katajayu.fi

Lapinlahti 28.7.
Hanna Heiskanen
hanna.heiskanen@lapinlahti.fi
+ 358 (0) 400 571ÿ223

Lappeenranta 22.8.
Mauri Auvinen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
+ 358 (0) 400 506015
mauri.auvinen@elisanet.fi

Lisätietoja TV-kisoista:
Tapahtumapäällikkö
Jaana Forsberg
Suomen Urheiluliitto
+ 358 (0)44 073 5312
jaana.forsberg@sul.fi

Kristiina Mäkelä