TV-kilpailut 2018

Yleisurheilun uudistunut kotimainen tv-kilpailujen sarja Motonet GP koostuu viidestä kilpailusta. Ne käydään Espoossa (13.6.), Kuortaneella (23.6.), Joensuussa (4.7.), Lapinlahdella (28.7.) ja Lappeenrannassa (23.8.).

Kilpailut televisioi Yle. Kesän mittaan Ylen kanavilla nähdään myös Kultainen Keihäs -kilpailu Vantaan Myyrmäessä (26.5.), Moukarikarnevaalit Kaustisella (30.6.) ja Keihäskarnevaalit Pihtiputaalla (1.7.)

Yleisurheilun tv-kesän kotimaisia suurtapahtumia ovat Paavo Nurmi Games Turussa (5.6.), Kalevan kisat Jyväskylässä (19.-22.7), Ruotsi-ottelu Tampereella (31.8.-1.9.) ja SM-viestit Mikkelissä (8.-9.9.).

 

MOTONET GP -KILPAILUT 2018
 

Espoo 13.6.
Esko Kuha 
Espoo Tapiot
+ 358 (0) 40 506 3301 
esko.kuha@kolumbus.fi

Anders Wikholm
Esbo IF
+358 (0) 50 341 0171
anders@kluuvikiinteistot.fi

Kuortane 23.6.
Heikki savela
heikki.savela@kuortane.fi
+ 358 (0) 40 555 5009

Joensuu 4.7.
Tuomo Lehtinen
+358 (0) 40 774 0403
tuomo.lehtinen@katajayu.fi

Lapinlahti 28.7.
Hanna Heiskanen
hanna.heiskanen@lapinlahti.fi
+ 358 (0) 400 571 223

Lappeenranta 23.8.
Mauri Auvinen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
+ 358 (0) 400 506015
mauri.auvinen@elisanet.fi

Lisätietoja TV-kisoista:
Tapahtumapäällikkö
Jaana Forsberg
Suomen Urheiluliitto
+ 358 (0)44 073 5312
jaana.forsberg@sul.fi

Kristiina Mäkelä